סוגי בדיקות MRI – ייעודן וחשיבותן הרפואית

הדמיית תהודה מגנטית (MRI) חוללה מהפכה בתחום הרפואה האבחנתית, תוך שהיא מספקת תמונות מפורטות ולא פולשניות של המבנים הפנימיים של גוף האדם. שיטת הדמיה זו מסתמכת על מגנטים חזקים וגלי רדיו ליצירת תמונות מפורטות של איברים, רקמות ומבנים אחרים. בתחום ה-MRI קיימים סוגים שונים של בדיקות, כל אחת משרתת מטרה מסוימת בתהליך האבחון.

סוגי בדיקות MRI:

  1. MRI אנגיוגרפיה (MRA): אנגיוגרפיה MR מתמקדת בהדמיית כלי דם, ומספקת תמונות מפורטות של מערכת כלי הדם ללא פרוצדורות פולשניות. בדיקת MRA בעלת ערך רב בהערכת זרימת הדם ובזיהוי חריגות כגון מפרצת, היצרות או מומים אחרים בכלי הדם.
  2. MRI ארתרוגרפיה (MR-A): במקרים ספציפיים, כמו כאשר נדרשת הדמיה מפורטת של מפרקים כמו הכתף, MR-A הופך לכלי אבחון שלא יסולא בפז. MR-A כולל הזרקת צבע ניגודי ישירות למפרק לפני סריקת ה-MRI, מה שמשפר את הנראות של רקמות רכות כמו רצועות וסחוס. טכניקה זו שימושית במיוחד לאיתור חריגות עדינות, כגון קרעים בשרוול המסובב של הכתף או חריגות במפרקי הירך או הברך. MR-A מספקת למומחים לאורטופדיה תצוגה מקיפה של מבני מפרקים, ומסייעת באבחון מדויק של מצבים כמו קרעים בלברום או אי יציבות מפרקים. הדיוק שמציע MR-A משפר את היכולת לתכנן טיפולים ממוקדים, כולל התערבויות כירורגיות או פרוטוקולי שיקום, ובסופו של דבר תורם לשיפור התוצאות של המטופל בטיפול.
  3. MRI פונקציונלי (fMRI): MRI פונקציונלי הוא סוג מיוחד של MRI המודד וממפה את פעילות המוח על ידי זיהוי שינויים בזרימת הדם. הוא משמש בדרך כלל בהדמיה עצבית כדי לחקור את תפקוד המוח, מסייע באבחון ובתכנון הטיפול במצבים כגון גידולי מוח, אפילפסיה והפרעות ניווניות. לרוב נשתמש בבדיקה זו במסגרת מחקרים רפואיים שונים ופחות בהקשר של בירור רפואי.

שימוש בחומר ניגוד בבדיקת MRI:

בבדיקות MRI מסוימות, ניתן לתת חומר ניגוד, לרוב המכיל גדוליניום, תוך ורידי כדי לשפר את הנראות של רקמות או כלי דם ספציפיים. בניגוד לחומרי הניגוד המבוססים על יוד הנפוצים בסריקות CT, גדוליניום מספק ניגודיות מצוינת ברקמות רכות, מה שהופך אותו לשימושי במיוחד להדגשת חריגות באיברים כמו המוח, הכבד והמפרקים. חשוב לציין שבעוד שחומרי ניגוד המבוססים על גדוליניום נחשבים בדרך כלל בטוחים, חולים עם בעיות בכליות צריכים למסור זאת לרופאים המטפלים שלהם, מכיוון שיכולים להיות מקרים נדירים של סיבוכים. בחירת חומר הניגוד מותאמת לדרישות ההדמיה ולמטרות האבחון הספציפיות של בדיקת ה-MRI.

דוגמאות לבדיקות MRI לאיברים שונים:

  • MRI מוח – לאבחון מצבים כמו תהליכים תופסי מקום (גידולים), שבץ והשפעתו ומחלות ניווניים מוחיות שונות. לרוב נשתמש בבדיקת MRI סטנדרטית אך יתכן צורך בשימוש בבדיקת fMRI, כתלות במטרות האבחון.
  • MRI של עמוד השדרה – להערת מצבים אורתופדים ונוירוכירורגיים שונים הקשורים לעצבים ולחוט השדרה, גדול גידולים בעמוד השדרה, פריצות דיסק והשפעתם על חוט השדרה והעצבים הרלוונטיים. לצורך זה נשתמש בבדיקת MRI רגילה.
  • MRI של שרירים ומפרקים – למשל MRI להדמיית כתף או ברך. המטרה הינה לבחון את מבנה הרקמות הרכות במפרק כגון רצועות, גידים, סחוסים ושרירים. בדיקה זו מאפשרת להדגים קרעים במניסקוס, בלברום, ברצועות צולבות, בגידי השרוול המסובב וכדומה. בהתאם למקרה הספציפי, נשתמש בבדיקת MRI רגילה או בבדיקת MRI ארתרוגרפיה.

לסיכום

היישומים המגוונים של בדיקות MRI הופכים אותן לכלי הכרחי ברפואה המודרנית. מבדיקת נבכי המוח ועד להערכת בריאות כלי הדם ובדיקה מדוקדקת של מבני שריר ושלד, הרבגוניות של MRI משחקת תפקיד מרכזי באבחון והבנת מצבים רפואיים שונים. הבנת הסוג הספציפי של בדיקת MRI והתאמתה למצב נתון חיונית לאבחון מדויק וטיפול יעיל בחולה, כמו גם ניתוח ופירוש נכון של הממצאים שהודגמו.

כתבות נוספות

חושדים ברשלנות רפואית? השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני!

כתובת

הפלך 7, תל אביב
השאירו פרטים

צור קשר

או