בדיקת EMG – בדיקה חשובה להערכת מערכת העצבים

EMG (אלקטרומיוגרפיה) היא בדיקה רפואית הבוחנת את תפקוד השרירים והעצבים בגוף. הבדיקה מתבצעת על ידי רופא מומחה בנוירולוגיה או רפואת שיקום.

כיצד מתבצעת בדיקת EMG

במהלך בדיקת EMG מוחדרים מחטים דקיקים לתוך השריר הנבדק. המחטים קולטות אותות חשמליים מתוך השריר כאשר המטופל מתבקש להפעיל אותו.

ניתוח האותות מאפשר לרופא לאבחן מגוון הפרעות עצביות ושריריות כגון:

  • פגיעות בשורשי העצבים
  • הפרעות בתקשורת בין העצב לשריר
  • מחלות שריר כמו ניוון שרירים
  • הפרעות בעמוד השדרה (רדיקולופתיה)
  • מחלות ופגיעות עצביות שונות
  • נוירופתיה על רקע סכרת
  • סוגים שונים של שיתוק וחולשה

מתי מבצעים בדיקת EMG

בדיקת EMG יעילה במיוחד לאיתור הגורם לכאבים, חולשה או איבוד תחושה בגפיים. היא מהווה כלי אבחנתי חשוב עבור רופאים נוירולוגים לצורך הבנת מקור הבעיה ומאפשרת להתאים טיפול ממוקד ויעיל יותר למטופל.

בדיקת EMG בשילוב בדיקות CT או MRI

בעוד בדיקת EMG אינה בדיקת הדמיה בפני עצמה, הכוח האמיתי שלה מתגלה בשילוב עם טכניקות הדמיה רדיולוגיות כגון טומוגרפיה ממוחשבת (CT) והדמיית תהודה מגנטית (MRI). הקשר הסימביוטי הזה בין הערכות תפקודיות ומבניות פותח אפיקים חדשים להבנה ואבחון של מספר עצום של מצבים המשפיעים על המערכת הנוירו-שרירית.

כדי להשלים את חידת האבחון, רופאים משלבים לעתים קרובות ממצאי EMG עם בדיקות הדמיה כגון סריקות CT או MRI. לדוגמה, במקרים של חשד לדחיסת עצב, שילוב של EMG עם סריקת CT יכול להציע תצוגה מקיפה של האזור הפגוע, ולהדגיש מקורות פוטנציאליים ללחץ על העצבים. באופן דומה, בעת הערכת מצבים המשפיעים על חוט השדרה או הרקמות הרכות, השילוב של EMG ו-MRI חיוני לצורך הבנה החושפת היבטים תפקודיים ואנטומיים – כך שבדיקת MRI תראה את המקור לבעיה (כדוגמת גידול הלוחץ על העצב או בלט דיסק גדול שלוחץ על חוט השדרה) – ובדיקת ה-EMG תעיד על היקף ואופי הנזק – האם הנזק הוא בתחושה (נזק סנסורי)? או בתפקוד (נזק מוטורי)? או בשניהם (סנסו-מוטורי)? ועוד.

לסיכום

בנוף הדינמי של רפואה אבחנתית, ההתכנסות של EMG עם הדמיה רדיולוגית מסמנת קפיצת מדרגה משמעותית ביכולת שלנו לפענח את המורכבות של ההפרעות הנוירולוגיות השונות. על ידי שילוב סינרגטי של הערכות תפקודיות ומבניות, רופאים יכולים להציע אבחון מדויק יותר, מה שמוביל לתוכניות טיפול ממוקדות ומותאמות אישית עבור אנשים המתמודדים עם קשת של אתגרים נוירו-שריריים. כמובן שאפקטיביות הבדיקות תלויה באיכות הפענוח של התוצאות, כמו בכל בדיקת הדמיה שמבוצעת.

כתבות נוספות

חושדים ברשלנות רפואית? השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני!

כתובת

הפלך 7, תל אביב
השאירו פרטים

צור קשר

או