בדיקות הדמיה של השד – התמחות ייעודית לאבחון מוקדם של סרטן השד

בתחום האבחון הרפואי, הדמיית שד ממלאת תפקיד מרכזי בגילוי מוקדם של סרטן השד ואפיון של מומים או מחלות שד אחרות. רדיולוגיה של השד היא תת-התמחות ברדיולוגיה המתמקדת באבחון מוקדם של סרטן השד ומחלות שד אחרות.

ממוגרפיה – בדיקת קרני רנטגן לאיתור מוקדם של גידולים בשד

הדמיית שד כוללת שיטות שונות, כאשר ממוגרפיה היא הנפוצה ביותר. טכניקה זו המבוססת על קרני רנטגן מאפשרת לזהות שינויים עדינים ברקמת השד, ולעיתים מזוהות חריגות חשודות במבנה השד הרבה לפני שהן מתגלות במישוש. בשנים האחרונות, התקדמות לבדיקות חדישות יותר כגון טומוסינטזיס דיגיטלית של השד (DBT) שיפרו את הדיוק של בדיקות ממוגרפיה, וסיפקו תצוגות תלת מימד לניתוח מקיף יותר.

כלי חיוני נוסף בהדמיית שד הוא אולטרסאונד (US), המשתמש בגלי קול ליצירת תמונות מפורטות של רקמת השד. אופציה זו חשובה במיוחד לצורך הבחנה בין ציסטות (גוש שפיר עם תוכן נוזלי) למסה מוצקה וכן בנשים צעירות לאור מבנה השד הצעיר, והיא משמשת לעתים קרובות בשילוב עם ממוגרפיה לצורך הערכה מקיפה יותר.

הדמיית תהודה מגנטית (MRI)

היא טכניקה נפוצה נוספת להדמיית השד, שאינה משתמשת בקרינה מייננת. בדיקת MRI רגישה מאוד לגילוי סרטן השד ומועילה במיוחד לצורך הערכת נשים בסיכון גבוה או להערכת היקף המחלה במקרים מאובחנים. התמונות הדינמיות והמפורטות המסופקות על ידי MRI שד מסייעות לרדיולוגים בביצוע אבחנות ותוכניות טיפול מדויקות.

פענוח הדמיית MRI לאבחון סרטן שד

רדיולוגים המתמחים בתחום זה עוברים הכשרה לפענוח כלל הבדיקות הנ"ל, הרלוונטיות לצורך בדיקות סקר ואבחון של סרטן השד. המומחיות שלהם משתרעת על הערכה של בדיקות סקר ואבחון ממוגרפיות, אולטרסאונד שד ו-MRI של שד, מה שמבטיח הבנה מעמיקה של פתולוגית השד. כשרדיולוג מומחה מפענח בדיקות סקר לסרטן שד, הידע שלו מאפשר לו לחתום את הפענוח בהמלצה להמשך בירור בהתאם לרמת החשד שעלתה מן הממצאים – כך שניתן להבין במפורש איך להתקדם עם הבירור במידה ויש בכך צורך.

לסיכום

המיזוג של טכנולוגיות הדמיה מתקדמות ומומחיותו של הרדיולוג שהתמחה בדימות השד מסייע באיתור מוקדם של ממצאים חשודים בשד. רדיולוג המומחה בהדמיית שד יודע לפענח את התוצאות, להבין את רמת החשד שעולה מהן ולהמליץ על המשך הבירור המתאים.

כתבות נוספות

חושדים ברשלנות רפואית? השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני!

כתובת

הפלך 7, תל אביב
השאירו פרטים

צור קשר

או