כל מה שצריך לדעת על בדיקת PET-CT

בדיקת PET-CT (Positron Emission Tomography-Computed Tomography) היא טכניקת הדמיה אבחנתית מתקדמת המשלבת את המידע התפקודי של סריקות PET עם הפרטים האנטומיים של סריקות CT. טכנולוגיה זו חוללה מהפכה בתחום הרדיולוגיה, ואפשרה דיוק משופר בזיהוי ואבחון מצבים רפואיים שונים. במאמר זה, נעמיק בחשיבותה של בדיקת PET-CT, הטכנולוגיה מאחוריה, ההליך, הכנת המטופל, סיכונים פוטנציאליים ותפקידם המכריע של רדיולוגים בפענוח ודיווח על תוצאות הבדיקה.

באלו מצבים מבצעים בדיקת PET-CT?

בדיקת PET-CT משמשת במגוון רחב של מצבים רפואיים, לדוגמה:

  • סרטן – בדיקת PET-CT מסייעת באבחון סרטן, קביעת שלב המחלה, תכנון טיפול ומעקב אחר תגובת הטיפול. הבדיקה עוזרת בזיהוי של גידולים ראשוניים, זיהוי גרורות והבחנה בין נגעים שפירים לנגעים סרטניים.
  • הפרעות נוירולוגיות – בדיקת PET-CT מסייעת בהערכת תפקוד המוח, זיהוי גידולי מוח, הערכת אפילפסיה ואבחון מחלות ניווניות עצביות כגון אלצהיימר ופרקינסון.
  • הפרעות לבביות – בדיקת PET-CT מסייעת בהערכת זרימת הדם, חיוניות שריר הלב וזיהוי של אזורים עם פגיעה בתפקוד שריר הלב.
  • מחלות דלקתיות וזיהומיות – בדיקת PET-CT הינה בעלת ערך רב בהערכת רמת הדלקת והזיהום במצבים כמו וסקוליטיס (דלקת כלי דם) ואוסטאומיאליטיס (דלקת עצם).

היתרונות של בדיקת PET-CT

זיהוי מדויק: בדיקת PET-CT יכולה לזהות מחלות בשלב מוקדם, עוד לפני ששינויים מבניים נראים בטכניקות הדמיה קונבנציונליות.

לוקליזציה מדויקת: השילוב של תמונות PET ו-CT מאפשר לוקליזציה מדויקת של הפרעות תפקודיות מבחינה אנטומית.

תכנון טיפול וניטור תגובה: בדיקת PET-CT מסייעת בגיבוש תוכניות טיפול מותאמות אישית ומעקב אחר תגובת הטיפול.

הטכנולוגיה שעומדת מאחורי הבדיקה

בדיקת PET-CT כוללת שני מרכיבים: סריקות PET וסריקת CT.

1) סריקת PET: כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי (tracer) ניתנת למטופל. ה-tracer פולט פוזיטרונים, המתנגשים באלקטרונים בגוף, וכתוצאה מכך נפלטים קרני גמא. גלאים מיוחדים לוכדים את קרני הגמא, ומחשב משחזר אותן לתמונות מפורטות, תוך הדגשת אזורים עם פעילות מטבולית חריגה (המתבטאת בפליטה מוגברת).

2) סריקת CT: רכיב ה-CT מספק מידע אנטומי מפורט על ידי צילום תמונות רנטגן מזוויות שונות. תמונות אלה נבנות מחדש על ידי מחשב, ויוצרות תצוגות חתך של הגוף.

כיצד בדיקת PET-CT מתבצעת?

במהלך בדיקת ה-PET-CT, המטופל שוכב על שולחן שנע דרך סורקי ה-PET וה-CT, בדומה לבדיקת CT רגילה. חשוב לא לנוע במהלך הבדיקה בכדי לקבל תמונות ברורות. התהליך כולו אורך בדרך כלל כ-30 עד 60 דקות.

האם לבדיקה יש תופעות לוואי או סיכונים?

PET-CT נחשבת בדרך כלל לבדיקה בטוחה. לחומר הרדיואקטיבי המשמש בסריקות PET יש זמן מחצית חיים קצר, כלומר – הוא מתפרק מאוד מהר, מה שמסייע למזער את החשיפה לקרינה ארוכת טווח. עם זאת, סיכונים ותופעות לוואי פוטנציאליים עשויים לכלול:

א) תגובות אלרגיות: במקרים נדירים, חולים עלולים לחוות תגובות אלרגיות לחומר הרדיואקטיבי או לחומר הניגוד המשמש בסריקות CT.

ב) חשיפה לקרינה: למרות שכמות הקרינה בשימוש נמוכה יחסית, לרוב מומלץ לנשים בהריון ולילדים קטנים להימנע מ-PET-CT אלא אם כן הדבר הכרחי.

האם נדרשת הכנה לבדיקה?

בדרך כלל יש צורך בהכנת המטופל לפני בדיקת PET-CT על מנת להבטיח איכות ודיוק הדמיה מיטביים. דרישות ההכנה הספציפיות עשויות להשתנות בהתאם למטרת הסריקה ולמצב הרפואי המוערך. ככלל, מטופלים עשויים לקבל הוראה לצום תקופה מסוימת לפני הבדיקה, במיוחד כאשר מעריכים סוגים מסוימים של סרטן. צום זה עוזר להפחית את הפעילות המטבולית ברקע ולשפר את הבהירות של תמונות PET – שכן לרוב גידולים סרטניים הינם בעליי פעילות מטבולית מוגברת, ולכן יבלטו בהעדר פעילות רקע משמעותית. בנוסף, ייתכן שהמטופלים יצטרכו להפסיק זמנית או להתאים את המינון של תרופות ספציפיות, במיוחד אלו המכילות גלוקוז, מכיוון שהן עלולות להפריע לדיוק התוצאות. בשל כך, חיוני עבור המטופלים למסור מידע אודות כל מצב רפואי קיים, אלרגיות או הליכים רפואיים עדכניים בכדי להבטיח שההנחיות להכנה לקראת הבדיקה יהיו מתאימות עבורם. הקפדה על הוראות ההכנה יכולה לעזור למקסם את היעילות והאמינות של בדיקת PET-CT.

מי אחראי על פיענוח תוצאות הבדיקה?

לאחר סריקת ה-PET-CT, רדיולוגים, שהם רופאים מומחים בפענוח תמונות רפואיות, מנתחים את הנתונים שנאספו. הם בודקים את התמונות בקפדנות, משווים אותן לבדיקות קודמות ומכינים דוח מקיף אודות תוצאות הבדיקה. הדוח מכיל ממצאים חשובים, מספק אבחנה ומסייע לרופא המפנה בגיבוש תכנית טיפול מתאימה.

לסיכום, בדיקת PET-CT ממלאת תפקיד מכריע ברדיולוגיה המודרנית, ומאפשר אבחון מדויק, קביעת שלבי מחלה וכן תכנון טיפול וניטור של מצבים רפואיים שונים. הטכנולוגיה מאחורי בדיקת PET-CT משלבת מידע פונקציונלי ואנטומי, ומציעה דיוק שאין שני לו. עם המומחיות של הרדיולוג שמפענח את הבדיקה, בדיקת PET-CT מקדמת משמעותית את האפשרות לאבחן ואת יעילות הטיפול הרפואי, ובסופו של דבר משפרת את הפרוגנוזה ואת התוצאות עבור המטופל.

כתבות נוספות

חושדים ברשלנות רפואית? השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני!

כתובת

הפלך 7, תל אביב
השאירו פרטים

צור קשר

או