מהי בדיקת PET-CT ?

בדיקת PET-CT (Positron emission tomography–computed tomography) היא בדיקת הדמיה רפואית מתקדמת המשלבת שתי שיטות דימות – PET (טומוגרפיית פליטת פוזיטרונים) ו-CT (טומוגרפייה ממוחשבת). בדיקה זו משתייכת לרפואה גרעינית, ומשתמשת בחומרים רדיואקטיביים (פולטי קרינה) ומאפשרת קבלת מידע תפקודי ומבני על רקמות ותהליכים בגוף, ובעיקר משמשת לגילוי מוקדם של סרטן או בדיקת של פיזור גידול סרטני ברקמות הגוף.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה מתחילה בהזרקה של חומר רדיואקטיבי (לרוב סוכר רדיואקטיבי המכיל איזוטופ רדיואקטיבי) לווריד המטופל. החומר נקלט בקצב מואץ על ידי תאים ממאירים בגוף, כמו גם על ידי תאים תקינים עם פעילות מוגברת- כדוגמת תאי רקמת המוח. לאחר מכן, המטופל עובר סריקה במכשיר ה-PET לאחר מכן במכשיר ה-CT. סורק PET קולט את הקרינה הנפלטת מהחומר הרדיואקטיבי ויוצר תמונות תלת-ממדיות של פעילות מטבולית ברקמות, בעוד סורק CT יוצר תמונות מפורטות של מבנה ואנטומיה.

האם נדרשת הכנה לבדיקה?

כהכנה לסריקת PET-CT, קיימות הנחיות שונות על מנת להבטיח תוצאות מדויקות ויעילות. לרוב, חשוב לעקוב אחר הוראות הצום שסופקו על ידי הרופא שלך אשר לרוב יופיעו על גבי ההפניה לבדיקה. לעיתים קרובות מדובר בהימנעות מאכילה של לפחות 4-6 שעות לפני הסריקה, כאשר בדרך כלל מותר לשתות מים. בנוסף, חשוב ליידע את הרופא המטפל לגבי כל תרופה בה אתה מטופל, שכן תרופות מסוימות עלולות להפריע לתוצאות הסריקה. אם אתה חולה סוכרת, יינתנו הנחיות ספציפיות לניהול רמות האינסולין או הגלוקוז לפני הבדיקה.

האם הבדיקה מסוכנת?

סריקת PET-CT נחשבת לבדיקה בטוחה, והיתרונות של המידע שהיא מספקת בדרך כלל עולים על הסיכונים הפוטנציאליים. ההליך כולל כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי, המוזרק לגופך כדי להדגיש אזורים של פעילות תאית ברקמות. בפועל, החומר המוזרק פולט כמות מינימלית של קרינה, שמתפרקת ונפלטת במהירות מהגוף. בעוד שהחשיפה לקרינה היא בדרך כלל נמוכה וזמנית, לרוב מומלץ לנשים בהריון להימנע מהבדיקה אלא אם כן היא הכרחית. כמו בכל הליך רפואי, עשוי להיות סיכון קל לתגובות אלרגיות לחומר המוזרק או לסיבוכים באתר ההזרקה, אך מקרים אלו נדירים ביותר.

מה מראות תוצאות הבדיקה?

התמונות המשולבות מבדיקת ה-PET ובדיקת ה-CT מוצגות אחת על גבי השנייה ומאפשרות לרופא לראות שינויים ברמה התאית ברקמות ואיברים, ולמקם אותם במדויק בגוף. אזורים עם צבירה גבוהה של החומר הרדיואקטיבי מעידים על פעילות מטבולית גבוהה, אשר יכולה להצביע על נוכחות תאים סרטניים, דלקת או זיהום. כך הבדיקה מסייעת לאבחן מחלות שונות כגון סרטן, מחלות לב ועוד. בנוסף, ניתן להשתמש בבדיקה למעקב אחר תגובה לטיפולים.

מי מפענח את תוצאות הבדיקה?

הפענוח והניתוח של תוצאות PET-CT נעשה על ידי רופא גרעיני או רדיולוג. הרופא בוחן את המיקום המדויק ועוצמת הצבירה של החומר הרדיואקטיבי בגוף, ומזהה שינויים חריגים העלולים להצביע על מצבי מחלה שונים.

הפענוח מסייע לרופאים לקבוע אבחנה מדויקת יותר, להעריך את שלב המחלה ולהתאים את הטיפול והמעקב הרפואי בהתאם לכל מטופל.

לסיכום

בדיקת PET-CT היא כלי אבחוני מתקדם המשלב בין טכנולוגיות דימות תפקודיות ומבניות. הבדיקה מתבצעת על ידי הזרקת חומר רדיואקטיבי לגוף המטופל וסריקה במכשירים משולבים PET ו-CT.

הבדיקה מאפשרת קבלת מידע חיוני על מיקום ועוצמת תהליכים ביולוגיים ברקמות ואיברים הקשורים למצבי מחלה שונים, ובפרט לגילוי מוקדם של סרטן. פענוח התוצאות נעשה על ידי מומחה רפואי ומסייע באבחון מדויק והתאמת טיפול. PET-CT היא בדיקה חשובה ויעילה בארסנל כלים לאבחון ומעקב רפואי מודרני.

כתבות נוספות

חושדים ברשלנות רפואית? השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני!

כתובת

הפלך 7, תל אביב
השאירו פרטים

צור קשר

או