רדיולוג לעומת נוירורדיולוג: מה ההבדל?

רדיולוגיה היא מומחיות רפואית חיונית המשתמשת בטכניקות הדמיה מתקדמות כדי לאבחן ולנטר מצבים בריאותיים שונים. בתחום זה, קיים ענף מיוחד המכונה נוירורדיולוגיה. בעוד שגם רדיולוגים וגם נוירורדיולוגים ממלאים תפקידים מכריעים בפענוח תמונות רפואיות, הם מתמקדים בהיבטים שונים של גוף האדם.

רופא רדיולוג הוא רופא שהתמחה בפענוח וניתוח תמונות מבדיקות הדמיה רפואיות, כגון תמונות מצילומי רנטגן, בדיקת CT, בדיקות MRI, בדיקות אולטרסאונד ועוד. רדיולוגים משתמשים בתמונות אלו לאבחון מחלות, לקביעת תגובה לטיפול רפואי ועוד.

מול זאת, נוירורדיולוגיה היא תת-מומחיות בתחום הרדיולוגיה שמתמקדת באבחון מחלות ופתולוגיות הקשורות למערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה). כלומר, נוירורדיולוגים הם רדיולוגים שעברו התמחות נוספת להתמקדות ספציפית במערכת העצבים – כך שכל נוירורדיולוג הינו רדיולוג, אולם לא כל רדיולוג הינו נוירורדיולוג.

השוני המרכזי בין הרדיולוגיה לנוירורדיולוגיה הוא בהתמקצעות ובהתמקדות. רדיולוג מתמקד בפענוח וניתוח תמונות רפואיות לאבחון מחלות בגוף האדם כולו, כולל העצבים, כאמור בזמן שרופא נוירורדיולוג מתמקד באבחון מחלות ופתולוגיות הקשורות ישירות למערכת העצבים (אלצהיימר, טרשת נפוצה, גידולים מוחיים, גידולי מערכת העצבים ועוד).

בשני המקרים המומחים משתמשים בידע רדיולוגי, אנטומי ונוירולוגי בכדי להבין את מצב המטופל ולהמליץ על המשך בירור לפי הצורך. עם זאת, הכשרת נוירורדיולוג כרוכה בשנות לימוד וניסיון מעשי נוספים, מה שמאפשר להם להתמודד עם המורכבות של ההדמיה הנוירולוגית. כתוצאה, נוירורדיולוגים מאומנים לפרש תמונות מורכבות של המבנים העדינים במערכת העצבים בדיוק יוצא דופן. הם מצוידים בכישורים ובידע המאפשרים לזהות חריגות עדינות במוח ובחוט השדרה, כגון גידולים, מפרצת, מומים בכלי הדם ומחלות ניווניות שונות. נוירורדיולוגים ממלאים תפקיד קריטי בסיוע לנוירולוגים, נוירוכירורגים ומומחים אחרים להבין את הגורמים הבסיסיים להפרעות נוירולוגיות ולתכנן התערבויות מתאימות.

מבחינת ההתערבויות המוחיות השונות, יש לציין כי מעבר לתחום הרדיולוגיה האבחנתית, שבתוכו קיימת כאמור תת המומחיות של הנוירורדיולוגיה האבחנתית – קיים גם תחום של רדיולוגיה פולשנית, בתוכו קיים תת תחום של נוירורדיולוגיה פולשנית. נוירורדיולוגיה פולשנית הינה התמחות על אליה יכולים לצאת מומחים מתחומים שונים (ולאו דווקא מתחום הרדיולוגיה האבחנתית) ביניהם מומחים מתחום הנוירולוגיה, נוירוכירורגיה, קרדיולוגיה וכירורגית כלי דם.

לסיכום, נוירורדיולוגיה הינו תת תחום ברדיולוגיה האבחנתית, המתמקד בבירור ואבחון בדיקות הדמיה של מערכת העצבים. נוירורדיולוגים ממלאים תפקיד קריטי בסיוע לנוירולוגים, נוירוכירורגים ומומחים אחרים להבין את הגורמים הבסיסיים להפרעות נוירולוגיות ולתכנן התערבויות מתאימות.

כתבות נוספות

חושדים ברשלנות רפואית? השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני!

כתובת

הפלך 7, תל אביב
השאירו פרטים

צור קשר

או