צילום רנטגן – למה מבצעים ומה אפשר למצוא בפענוח?

מהו צילום רנטגן?

בדיקות רנטגן הן כלי אבחון חיוני ברפואה המודרנית, המספקות לרופאים דרך לא פולשנית לצפות במבנה הפנימי של גוף האדם. צילום רנטגן משתמש בקרינה אלקטרומגנטית עתירת אנרגיה בכדי ליצור תמונות של המבנים הפנימיים של הגוף, מה שיכול לעזור לרופאים לאבחן ולטפל במגוון רחב של מצבים רפואיים. במאמר זה, נחקור כיצד פועלות בדיקות רנטגן, לשם מה הן משמשות ולמה המטופלים יכולים לצפות במהלך תהליך הבדיקה.

כיצד פועלת בדיקת רנטגן?

קרני רנטגן (X-RAY) הן סוג של קרינה מייננת, כלומר קרינה באנרגיה גבוהה. כאשר קרני רנטגן עוברות בגוף, הן נספגות בקצב שונה ברקמות שונות, בהתאם לצפיפותן ולמבנה האטומי של כל רקמה ורקמה. כתוצאה מכך, נוצרת תמונה המציגה את המבנים הפנימיים של הגוף, כאשר מבנים צפופים יותר נראים בהירים יותר בתמונת הרנטגן (כדוגמת עצמות תקינות), וככל שהמבנה צפוף פחות הוא יראה כהה יותר (כדוגמת אוויר).

בעת ביצוע בדיקת רנטגן, המטופל ימוקם מול מכשיר הרנטגן, אשר יפלוט כמות מבוקרת של קרינה, שתעבור דרך גופו של המטופל בדרכה אל גלאי מיוחד, אשר בתורו ילכד את הקרינה אשר עברה דרך הגוף. בהתאם לקרינה שנפלטה, המכשיר יצור תמונה שניתנת לצפייה על ידי הרופא, המתבססת על אותן צפיפויות של האיברים השונים בגוף.

למה משמש צילום רנטגן?

צילום רנטגן משמש לאבחון מגוון רחב של מצבים רפואיים, כולל שברים בעצמות שונות, ממצאים שונים בריאות (דלקות ריאה, חזה אוויר), בעיות שיניים והפרעות במערכת העיכול. ניתן להשתמש בצילומי רנטגן גם על מנת לעקוב אחר התקדמותם של טיפולים רפואיים מסוימים, כגון טיפול בסרטן. בדיקות רנטגן נפוצות כוללות:

  • צילום חזה: צילום חזה משמש להדגמת הריאות, הלב והמדיאסטינום, כמו גם הצלעות ואיברים סמוכים נוספים. צילום זה יכול לשמש לאבחון דלקות ריאה, בעיות לב, סוגים מסוימים של סרטן ועוד.
  • צילום שיניים: צילום רנטגן דנטלי משמש לצפייה בשיניים ובעצם הלסת. צילום זה יכול לשמש לאבחון חורים, מחלות חניכיים ובעיות שיניים אחרות.
  • צילום עצם: צילום עצם משמש לצפייה בעצמות בגוף השונות. זה יכול לשמש לאבחון שברים בעצמות, פריקה של מפרק (למשל פריקת כתף או מרפק) וכן זיהומים וגידולים בעצמות.
  • צילום בריום: צילום בריום משמש לצפייה במערכת העיכול. בשונה מצילומי רנטגן אחרים, לצורך ביצוע צילום זה המטופל ישתה נוזל מיוחד המכיל בריום, אשר יופיע בתמונת הרנטגן וידגיש כל בעיה במערכת העיכול.

מה אפשר למצוא בפענוח כזה?

בפענוח של צילום רנטגן ניתן למצוא מספר ממצאים ומידע רפורט מדויק על מצב האיברים המצולמים. הנה כמה מהממצאים הנפוצים שניתן למצוא בפענוח של צילום רנטגן:

  • שברים: הפענוח יכול להכיל מידע מפורט על מיקום השבר, סוג השבר וחומרת השבר.
  • מחלות עצם: בצילום רנטגן ניתן לזהות מחלות עצם שונות כמו ארטריטיס, אוסטאופרוזיס, סרטן עצם, גרורות לעצמות ועוד. הפענוח יכול לספק מידע מפורט על סוג המחלה, אופי הממצאים המצולמים וההשפעה של המחלה על האיבר המצולם.
  • כישלונות מערכת הנשימה: בצילום רנטגן של מערכת הנשימה ניתן למצוא מידע על מצבים שונים המשפיעים על הריאות כדוגמת דלקת ריאות, אבצס ריאתי, גידול ריאתי, תמת ריאה, בקע סרעפתי, חזה אוויר, סטייה של קנה הנשימה, גוף זר ועוד. הפענוח יכול לספק מידע על מיקום, גודל, ותיאור הממצאים המצולמים במערכת הנשימה.
  • מערכת העיכול: בצילום רנטגן ניתן לזהות מידע על מערכת העיכול, כולל הבלוטות, הושט, הקיבה, המעי הדק והמעי הגס. צילום רנטגן עשוי לקדם אבחנות כמו היצרויות של מערכת העיכול מסיבות שונות, חסימת מעי, פרפורציה (ניקוב) של מעי, דלקת במעי, תסביב מעי או קיבה ועוד.

מי מפענח את צילומי הרנטגן?

בנוגע לפענוח של צילומי רנטגן, חשוב לציין שהפענוח יתבצע על ידי רופא מומחה בתחום המוקרן, כמובן בהתאם לסוג הבדיקה ולאבחון הספציפי. פענוח הצילומים יחשוף לרופא את המבנה הפנימי של הגוף או האיבר הנבדק, ויאפשר אבחון וניתוח מדויק של המצב הרפורט מוקרן. למרות שצילום רנטגן לרוב יפוענח באופן ראשוני על ידי הרופא הבודק (לדוגמה – רופא פנימאי במיון במקרה של חשד לדלקת ריאות), לרוב בפועל נדרש פענוח רשמי על ידי רדיולוג מומחה אשר יכול להתרשם לעומק מהממצאים בצילום.

למה יכולים המטופלים לצפות במהלך תהליך הבדיקה?

בדיקות רנטגן הן בדרך כלל בטוחות ואין כואבות ורוב החולים אינם חווים תופעות לוואי כלשהן מתהליך הבדיקה. מטופלים עשויים להתבקש להסיר כל חפצי מתכת או תכשיטים מגופם לפני הבדיקה, שכן חפצים אלו עלולים להפריע לאיכותה של תמונת הרנטגן המתקבלת – שכן הם מצולמים ביחד עם הגוף ויכולים להסתיר ממצאים חשובים בתמונה.

במהלך הבדיקה, המטופל ימוקם מול מכשיר הרנטגן ויתבקש שלא לזוז בזמן צילום התמונה, הנמשך שניות בודדות. מכשיר הרנטגן עשוי להשמיע זמזום או רעש במהלך הבדיקה, אבל מדובר במצב תקין.

לאחר הבדיקה, המטופל בדרך כלל יוכל לחזור לפעילותו הרגילה מיד. עם זאת, אם המטופל ביצע צילום שכולל בליעת בריום, הוא עלול לחוות כמה תופעות לוואי קלות כגון בחילות, עצירות או התכווצויות בבטן, אשר יחלפו במהרה.

חסרונות השימוש בצילום רנטגן

חשיפה לקרינה

בדיקות רנטגן הן בדרך כלל בטוחות ואינן מהוות סיכון משמעותי לחולים. עם זאת, מכיוון שקרני רנטגן משתמשות בקרינה מייננת, קיים סיכון קטן לחשיפה לקרינה. כמות הקרינה המשמשת בבדיקות רנטגן נחשבת בדרך כלל בטוחה, והיא משמעותית רק עבור חולים הנדרשים לבצע צילומי רנטגן תכופים. כדי למזער את הסיכון לחשיפה לקרינה, הרופאים המטפלים יזמינו בדיקות רנטגן רק כאשר הן נחוצות מבחינה רפואית, והם ישתמשו בכמות הקרינה הנמוכה ביותר האפשרית הדרושה ליצירת התמונה. נשים בהריון צריכות ליידע את הרופא המטפל אם הן בהריון, שכן צילומי רנטגן עלולים להוות סיכון לעובר המתפתח.

אפשרות לטעויות בפענוח

פענוח תוצאות הצילום יכול להיות מורכב, בעיקר בהינתן אבחנות שונות עם ביטוי דומה או בהינתן מצבים רפואיים מורכבים או נדירים. הרופא המפענח צריך להיות מנוסה בפענוח סוג הצילום הספציפי ולהיכנס לפרטים המסוימים והרלוונטיים בתמונות בכדי להצליח לאבחן כראוי ועל מנת שלא לפספס ממצאים חשובים.

מגבלות בהצגת רקמות רכות

מאחר וצילום רנטגן מציג את המבנה הפנימי של האיברים באמצעות קרינה, ישנה מגבלה בהצגת רקמות רכות, בהבחנה ביניהן ובאיתור וזיהוי פתולוגיות משמעותיות הקשורות אליהן. בהינתן חשד להפרעה ברקמה הרכה כדוגמת שרירים או איברים פנימיים (כבד, טחול, לבלב ועוד) המטופל לא ישלח לביצוע בדיקת רנטגן, אשר לא תסייע באבחנה.

לסיכום

בדיקות רנטגן הן כלי אבחוני חשוב ברפואה המודרנית, המספק לרופאים דרך מהירה ולא פולשנית לצפות במבנים הפנימיים של גוף האדם. בעוד שקרני רנטגן משתמשות בקרינה מייננת, הסיכון לחשיפה לקרינה נחשב בדרך כלל נמוך וניתן למזערו על ידי שימוש בכמות הקרינה הנמוכה ביותר האפשרית הדרושה ליצירת התמונה. מטופלים המודאגים מהסיכונים של בדיקות רנטגן צריכים לדון בדאגותיהם עם הרופא שלהם, שיוכל לספק מידע נוסף על היתרונות והסיכונים של הבדיקה. אם אתם זקוקים לבדיקת רנטגן, חשוב לעקוב אחר הוראות הרופא ולהתכונן לבדיקה בהתאם. בכל הנוגע לתוצאות, במידה ומדובר בבירור חשוב ומשמעותי, חשוב לוודא שהגורם המפענח אכן בקיא ומיומן מספיק על מנת לפרש את ממצאי הבדיקה כהלכה.

כתבות נוספות

חושדים ברשלנות רפואית? השאירו פרטים לקבלת ייעוץ ראשוני!

כתובת

הפלך 7, תל אביב
השאירו פרטים

צור קשר

או